AKADEMIA Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”

Słowa Św. Jana Pawła II, towarzyszyły wychowankom oraz kadrze OREW, podczas organizacji Akademii z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, która odbyła się na sali widowiskowej Domu Kultury w Wolbromiu. Po przemówieniu Pani Dyrektor Ewy Rosiek oraz Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Pana Adama Zielnika, zaproszeni goście mięli okazję zobaczyć taniec flagi w wykonaniu naszych wychowanków oraz wysłuchać pieśń legionową pt.: „Rozkwitały pąki białych róż”. Kolejnym punktem program był pokaz musztry zaprezentowany przez uczniów z klasy mundurowej Zespołu Szkół w Wolbromiu. Następnie wysłuchaliśmy prelekcji Pani doktor Dominiki Pasich z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie pt.: „Polskie drogi do niepodległości”.

Piękną oprawę artystyczną zapewnili wychowankowie OREW, którzy wystąpili w przedstawieniu „Polsko – Miłości Moja”. Duch Legionisty przeniósł nas w czasy pierwszych Piastów, koronacji Bolesława Chrobrego, bitwy pod Grunwaldem, rozbiorów Polski, bitwy pod Krzywopłotami oraz odzyskania po 123 latach niepodległości. Uwieńczeniem inscenizacji było wykonanie przez Ducha Legionisty utworu Marka Grechuty pt.:” Wolność”

Akademia zakończyła się POTYCZKAMI Z HISTORIĄ POLSKI. Siedem placówek stanęło do rywalizacji wykazując się wiedzą z zakresu historii Polski, oraz sprawnością fizyczną podczas rywalizacji sportowej. Drużyny w części teoretycznej otrzymały po 3 pytania które dotyczyły historii naszego państwa. Druga konkurencja polegała na ułożeniu na czas 3 zestawów puzzli przedstawiających chrzest Polski, bitwę pod Krzywopłotami oraz Odzyskanie przez Polskę Niepodległości. W ostatniej konkurencji zespoły miały przebiec tor przeszkód na czas oraz wykonać po 3 strzały do tarczy. Po zaciętej rywalizacji wygrał Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy z Wolbromia, drugie miejsce zajął Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolbromiu, a na trzecim miejscu uplasował się Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu. Czwarte miejsce ex æquo zajął Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczy z Miechowa oraz Dzienne Centrum Aktywności z Wolbromiu. Miejsce szóste zajęły Warsztaty Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej, natomiast miejsce siódme zajęły Warsztaty Terapii Zajęciowej z Miechowa. Podczas Akademii umiejętności wokalno-recytatorskie zaprezentowali Grzegorz w utworze Antoniego Słomińskiego pt.: „Taki kraj”, Aleksandra zaprezentowała pieśń legionową pod tytułem: „Przybyli ułani pod okienko”, Szymon zaśpiewał „Zakazane piosenki” oraz Agnieszka, która wykonała pieśń legionową pt.: „O mój rozmarynie”

Po zakończeniu Akademii goście udali się na poczęstunek, gdzie mogli podziwiać namalowane prace beneficjentów projektu. Przypomnijmy, że Uroczystość ta była uwieńczeniem projektu realizowanego na terenie OREW, pt. „Polsko – miłości moja” przy wsparciu finansowym środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.