Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami „Żyjemy pod tym samym niebem”

Pierwszy dzień Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami „Żyjemy pod tym samym niebem” zakończył się dla naszych wychowanków niemałym sukcesem. Biorąc udział w Turnieju Mini Piłki Ręcznej zdobyli zaszczytne 3 miejsce. Zawody odbyły się w hali MOSiR Olkusz.

W drugim dniu odbył się Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Olkuszu. Wychowankowie OREW wraz z zaproszonymi gośćmi z innych placówek przemaszerowali spod siedziby Starostwa Powiatowego na płytę olkuskiego rynku. Po przybyciu na Rynek zostały puszczone w niebo przez uczestników marszu setki kolorowych balonów. Nasi podopieczni integrowali się z innymi placówkami podczas zabaw tanecznych. Miłym akcentem tych uroczystości było wyróżnienie prac naszych wychowanków za udział w konkursie plastycznym pt. “Żyjemy pod tym samym niebem”. Wychowankowie zmęczeni, ale za to z uśmiechem na ustach wrócili do OREW w Wolbromiu.

Dnia 14 czerwca świętowaliśmy w naszym mieście trzeci z kolei dzień w ramach obchodów Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami, którego organizatorami, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, byli: Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu.

Ten niezwykły dzień z roku na rok gromadzi wokół nas zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: starosta Powiatu Olkuskiego pan Bogumił Sobczyk, dyrektor PCPR w Olkuszu pani Anna Curyło-Rzepka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Obsługi Szkół w Wolbromiu pani Dorota Świerczek, przedstawiciele zakładu SumiRiko Poland, Proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Tadeusz Maj, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Michał Borda oraz dyrektorzy i kierownicy jednostek samorządu terytorialnego, ośrodków pomocy społecznej, placówek i instytucji wspierających działalność na rzecz osób niepełnosprawnych w powiecie, a przede wszystkim najważniejsi ze wszystkich – nasi wyjątkowi podopieczni i ich rodziny.

W czasie spotkania nie zabrakło również życzeń oraz prezentów dla naszych wychowanków. Na ręce dyrektor OREW pani Ewy Rosiek przedstawiciele SumiRiko przekazali kosz słodyczy natomiast motocykliści wolbromscy ufundowali huśtawkę ogrodową. Otrzymaliśmy także materiały dydaktyczne wspomagające pracę z dziećmi od starosty olkuskiego i pracowników PCPR.

Po oficjalnym otwarciu pikniku przez Panią Urszulę Marcinkowską – Przewodniczącą Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Wolbromiu, mogliśmy wysłuchać laureatów I miejsca w kategorii wokalnej w III Ponadregionalnym Festiwalu Piosenki Podwórkowej. Następnie na scenie zaprezentowali się nasi wychowankowie, którzy wprowadzili nas w niezwykłą, magiczną podróż do nieodgadnionego świata żywiołów. W zadumę wprowadziła nas podopieczna WTZ z Lgoty Wolbromskiej recytując wiersz A. Asnyka. Chwilę później scenę ubarwił występ taneczny kadry stowarzyszenia. Po części oficjalnej przenieśliśmy się w plener, gdzie czekało mnóstwo atrakcji m.in. gry i zabawy kołowe ze śpiewem w konwencji podwórkowej, zabawy z pieskiem, warsztaty plastyczne oraz rękodzieła. Nie obyło się także bez bańkowych szaleństw. „Słodkie chwile” dostarczyli nam natomiast nasi przyjaciele z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej, a motocykliści zapewnili wszystkim chętnym przejażdżkę na motorach.

Akcentem kończącym ten niezwykły dzień było wręczenie nagród i dyplomów za udział w poszczególnych konkurencjach sportowych. W klasyfikacji generalnej puchar otrzymali podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej z Podlesic.

Jak zawsze pogoda nam dopisała. Było pięknie, wzruszająco i zabawnie.