PROJEKT INTEGRACYJNY ,,INNI – JEDNAK TACY SAMI…”

W roku szkolnym 2017/2018 w naszym Ośrodku będzie realizowana III edycja projektu integracyjnego „Inni – jednak tacy sami…”. Projekt przeznaczony jest dla wychowanków OREW-u z II etapów edukacyjnych oraz uczniów klas gimnazjalnych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu. Łącznie w projekcie uczestniczyć będzie 46 osób w wieku od 12 do 16 lat.

Głównym celem projektu jest kształtowanie właściwych postaw społecznych oraz integracja środowiska osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi.

Cel będzie realizowany poprzez kształtowanie wśród młodzieży gimnazjalnej pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych, będących wychowankami Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Wolbromiu oraz wspieranie wszechstronnego rozwoju osób niepełnosprawnych, rozwijanie ich umiejętności społecznych i komunikacyjnych, nabywanie przez nich nowych umiejętności niezbędnych w życiu codziennym. Spotkania w ramach projektu będą odbywać się raz w miesiącu począwszy od października 2017r. do czerwca 2018r. Łącznie odbędzie się 8 spotkań o tematyce:

1. „Poznajmy się” – zabawy integracyjne.

2. „Jesienne improwizacje” – wspólne zajęcia w grupach różnymi metodami, poznanie specyfiki i metod pracy z wychowankami OREW.

3. „Zimowe bajanie” – rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród podopiecznych ośrodka poprze wspólne czytanie oraz prezentowanie wybranych, ciekawych tekstów z literatury dziecięcej.

4. „Zimowa opowieść” – zajęcia muzyczno-ruchowe z elementami metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

5. „Z fizyką za pan brat” – dostrzeganie wyjaśnianie zjawisk w otaczającym nas świecie.

6. „Wiosenne improwizacje teatralno-ruchowe”- zajęcia teatralne z elementami dramy.

7. „Gliniane cudeńka” – zajęcia wyjazdowe z glinoterapii.

8. „Pożegnania nadszedł czas” – piknik integracyjny na zakończenie projektu połączony z grami i konkurencjami sportowymi.