,,Śladami krakowskich muzeów’’

Muzeum – Dom Jana Matejki, Muzeum Narodowe – wystawa Wyspiański

Dnia 13 października 2018 r. odbyły się VI wyjazdowe zajęcia dla grupy uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej, na które wybrali się z opiekunami w ramach projektu ,,Śladami krakowskich muzeów’’ realizowanego przy wsparciu finansowym środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Trasę zwiedzania zaczęliśmy od ulicy Floriańskiej, na której znajduje się muzeum poświęcone Janowi Matejce. Muzeum jest niezwykłe, ponieważ mieści się w dawnym domu malarza. Podczas zwiedzania poznaliśmy postać artysty, obejrzeliśmy wnętrze domu oraz ciekawe eksponaty tj. obrazy, szkice, stroje ludowe, tkaniny, zasoby batalistyczne. Mogliśmy także dokładnie przyjrzeć się, jak wyglądała sypialnia i salon państwa Matejków oraz pokój, w którym urodził się wielki malarz. Na najwyższym piętrze odtworzono pracownię malarską artysty.

Kolejnym punktem naszej wędrówki było Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie zobaczyliśmy największą i najcenniejszą kolekcję dzieł kolejnego polskiego artysty – Stanisława Wyspiańskiego – ucznia Jana Matejki. Zachwyceni niezwykłą twórczością malarską byliśmy dumni, iż dzieła naszych rodaków tworzą bogaty zasób kultury narodowej, która dla nas Polaków jest niezwykle ważna.

Fascynującą przygodę zakończyliśmy obiadem.

Z pewnością był to dla nas wszystkich dzień pełen inspiracji i wrażeń.