“Śladami krakowskich muzeów” Muzeum PRL-u, Muzeum Inżynierii Miejskiej

W sobotę 8 września 2018 r. odbyły się III wyjazdowe zajęcia dla grupy uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej, na które wybrali się z opiekunami w ramach projektu ,,Śladami krakowskich muzeów’’ realizowanego przy wsparciu finansowym środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Trasę zwiedzania rozpoczęliśmy od Muzeum PRL-u w Krakowie, które mieści się w budynku dawnego kina Światowid. Wchodząc, cofnęliśmy się do lat 70/80, czyli o jakieś 30-40 lat wstecz. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądały wnętrza mieszkań w tamtych czasach.

Podczas zwiedzania wystawy “Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” mieliśmy okazję zobaczyć manekiny ubrane w specjalne kombinezony i maski, plakaty informujące jak zachowywać się w przypadku różnego rodzaju skażeń, dowiedzieć się jak zabezpieczać żywność przed skażeniem oraz jak funkcjonował m.in. punkt sanitarny, punkt nadzoru (dowodzenia) w schronie przeciwlotniczym. Następnie udaliśmy się do sklepiku, w którym można pooglądać, ale też zakupić, masę „cudeniek” z PRL-u: fotele, lampy, plakaty, książki, zabawki, ceramikę, kartki i masę innych, przeuroczych pamiątek z tamtych lat.

Na zwiedzanie edukacyjnej wystawy pt.: ,,To takie proste” wybraliśmy się do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Ekspozycja składała się z dwudziestu sześciu interaktywnych edukacyjnych stanowisk nauki i zabawy. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił i umiejętności w rozwiązywaniu różnych zagadek i łamigłówek. Odwiedziliśmy również drukarnię, gdzie uczestnicy mogli samodzielnie wydrukować plakat z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Następnie podziwialiśmy zabytkowe tramwaje i wagoniki.

Na zakończenie naszego wyjazdu udaliśmy się na obiad.