“Śladami krakowskich muzeów” Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska

W sobotę 29 września odbyły się V wyjazdowe zajęcia dla grupy uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej, na które wybrali się z opiekunami w ramach projektu ,,Śladami krakowskich muzeów’’ realizowanego przy wsparciu finansowym środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy były Wadowice, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Dom rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II. Przechodząc przez 16 stref na czterech kondygnacjach kamienicy, poznaliśmy kolejne etapy życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie ,,wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Obejrzeliśmy ekspozycje poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży, podróżnika, narciarza.

Następnie udaliśmy się na obiad i zakup słynnych papieskich kremówek.

Kolejnym miejscem, do którego udaliśmy się było Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, które założone zostało na początku XVII wieku przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego, a następnie rozbudowywane w kolejnych latach. Obecnie jest to jedno z najsłynniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce z cudownym obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej oraz słynnymi “kalwaryjskimi dróżkami” Pana Jezusa i Matki Bożej.