WSPÓLNIE CZYTAMY “NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ

Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej po raz kolejny dołączył do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tegoroczna edycja była poświęcona powieści ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – utwór szczególny w dziejach literatury polskiej. Powieść panoramiczna podejmująca obraz społeczeństwa polskiego po klęsce powstania styczniowego,  którego 160 – lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Na początku naszego spotkania obejrzeliśmy prezentację, która przybliżyła nam biografię pisarki oraz losy powstania ksiązki i filmu. W scenerii ,,nadniemeńskiego” krajobrazu symbolizującego siłę i nieprzemijalność natury oraz cykliczność przyrody przystąpiliśmy do czytania fragmentów powieści. Wysłuchanie pieśni ,,Ty pójdziesz górą, a ja doliną…” wprowadziło nas w poetycki nastrój i klimat, który był tłem dla ludzkich losów. Spotkanie zakończyliśmy oglądaniem filmowej ekranizacji lektury.

Miłość jest jednym z głównych wątków powieści Elizy Orzeszkowej i należy do kanonu głównych wartości, jakie powinny być ważne w życiu każdego człowieka. ,,Nad Niemnem” to także epicka podróż w czasie skupiająca się przede wszystkim na kwestiach społecznych. W sposób bardzo szczegółowy zostają w niej opisane dawne i obecne stosunki zależności dworu i wsi.

Zapraszamy do obejrzenia poniższej galerii zdjęć.