Z WIZYTĄ W CENTRUM DZIEDZICTWA PRZYRODNICZEGO I KULTUROWEGO JURY W PODLESICACH

W piątek 22 września uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z instruktorami wybrali się na wycieczkę edukacyjno–turystyczną.

Podczas warsztatów pszczelarskich mogliśmy poznać pracę pszczelarza, budowę ula, etapy powstawania miodu. Dowiedzieliśmy się, jak wybiera się miód z ula oraz jakie są rodzaje i właściwości miodów. Na zakończenie samodzielnie wykonaliśmy świece z węzy pszczelej. Natomiast podczas warsztatów,, od ziarenka do bochenka” poznaliśmy historię powstawania pieczywa oraz przygotowaliśmy ciasto chlebowe, z którego upiekliśmy podpłomyki (płaskie placki chlebowe). Następnie udaliśmy się z przewodnikiem na zwiedzanie Jaskini Głębokiej, gdzie pokonaliśmy podziemny labirynt korytarza Esso. Zajęcia zakończyły się wspólnym spotkaniem przy ognisku i pieczeniem kiełbasek. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kroczycach przy kościele  parafialnym, w którym zobaczyliśmy niecodzienny ołtarz główny. Ma on formę groty i wykonany jest z miejscowego kalcytu, czyli budulca, który tworzy nacieki w jaskiniach jurajskich.

Warsztaty to nie tylko wiedza, ale również wspaniałe zbliżenie do przyrody. To doświadczenie, zainteresowanie tym co naturalne i świetna przygoda.