Z wizytą w Pałacu Prezydenckim

4 października wraz z rodzicami, w odpowiedzi na zaproszenie Pani Prezydentowej – Agaty Kornhauser-Dudy mieliśmy zaszczyt gościć w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Korzystając z okazji, tuż przed zaplanowanym spotkaniem, mogliśmy pozwiedzać naszą piękną stolicę. Wyjechaliśmy zatem na XXX piętro Pałacu Kultury, skąd podziwialiśmy niezwykle urokliwą panoramę Warszawy, która niewątpliwie zapiera dech w piersiach. Niedługo potem zwiedziliśmy Zamek Królewski, dzięki czemu choć na chwilkę mogliśmy przenieść się w tamtejsze czasy. Największe wrażenie wywarła na nas: Galeria Lanckorońskich – Obrazy Rembrandta, Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Biblioteka Królewska oraz sale na I piętrze (Apartament Wielki i Królewski). Następnie udaliśmy się do Katedry Wojska Polskiego, gdzie jeden z Braci przedstawił nam historię tamtejszego kościoła.

Nazajutrz udaliśmy się na długo wyczekiwane przez nas spotkanie z Pierwsza Damą Rzeczypospolitej Polskiej. Po przejściu wszystkich procedur związanych z bezpieczeństwem, oczekiwaliśmy na jej przybycie. Spotkanie przebiegło w niezwykle dostojnej, ale jakże przyjemnej atmosferze. Pierwsza Dama wyjaśniła, na czym polega rola reprezentacyjna każdej Pierwszej Damy oraz opowiedziała o własnej działalności w obszarze edukacji i dobroczynności. Przybliżyła również historię Pałacu Prezydenckiego i opowiedziała o zdarzeniach mających wpływ na obecny kształt architektoniczny siedziby Głowy Państwa. Zaznajomiła nas również z funkcjami poszczególnych pomieszczeń. W rozmowie dowiedzieliśmy się, jak Małżonka Prezydenta lubi spędzać czas wolny oraz jak wspomina swoją pracę w szkole. To wszystko wywarło na nas ogromne wrażenie. Niezwykle miłym akcentem, kończącym wizytę, był dla nas słodki poczęstunek oraz drobny upominek ze strony Pani Agaty Kornhauser-Dudy, a także Starówka Warszawska, gdzie mogliśmy zakupić pamiątki, które już na zawsze będą przypominać tę niezwykłą podróż.

Pełni pozytywnych emocji i wrażeń, wróciliśmy do Wolbromia, aby następnego dnia podzielić się nimi ze wszystkimi w naszym Ośrodku.