Logo PFRON

REHABILITACJA OGÓLNOROZWOJOWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W OREW WOLBROM OD 01.04.2024 R. DO 31.03.2027 R. I OKRES REALIZACJI PROJEKTU

Logo PFRON

PSONI Koło w Wolbromiu podpisało z PFRON w Krakowie umowę, której przedmiotem jest zlecenie przez PFRON realizacji projektu dotyczącego celu programowego 2: zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych, obejmującego zadanie prowadzenia rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek wykonywanego w terminie od dnia 01.04.2024r. do dnia 31.03.2027r. Projekt pn.:„Rehabilitacja ogólnorozwojowa Osób Niepełnosprawnych w OREW Wolbrom” dofinansowany jest ze środków PFRON w wysokości 1 837 080,00 zł w ramach konkursu 1/2023 pn. „Możemy więcej”.

Uczestnicy projektu to dzieci i młodzież niepełnosprawna, posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydanym na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zadaniem są objęte osoby niepełnosprawne w wieku do 35 roku życia, zamieszkałe na terenie województwa małopolskiego.

W ramach rozpoczętego I okresu realizacji projektu Zespół Specjalistów opracował Indywidualne Plany Działania, ukierunkowane na osiągnięcie przez osobę niepełnosprawną intelektualnie możliwie najwyższego dla siebie poziomu usamodzielnienia się we wszystkich sferach rozwoju. Indywidualne Plany Działania zostały opracowane dla każdego beneficjenta projektu tj. 36 uczestników w wieku do 35 roku życia.

Ogół wnioskowanych działań rehabilitacyjnoterapeutycznych ma na celu takie oddziaływanie na stan psychofizyczny beneficjentów ostatecznych, aby eliminować lub zminimalizować skutki ograniczeń, wynikających z niepełnosprawności, poszerzać możliwości rozwojowe, poprawiać samopoczucie, świadomość, chęć i aktywność w procesie usamodzielniania zarówno w czynnościach samoobsługowych oraz w życiu społecznym.

Formy wsparcia w projekcie obejmują:

Zajęcia grupowe:

– REWALIDACJA SPOŁECZNA – W ramach tej formy wsparcia zaplanowano oddziaływania metodami terapii behawioralnej, TUS, Arteterapii, Muzykoterapii, Choreoterapii, oraz terapii kulturalno – społecznej. Założeniem terapii jest stymulowanie beneficjentów do rozwoju poprzez różnorodne, wielokierunkowe oddziaływanie na zmysły (wzroku, dotyku, słuchu), kształtowanie wrażliwości, prowokowanie do podejmowania aktywności twórczej oraz profilowanie zachowań.

TERAPIA POLISENSORYCZNA – Treści i materiały ćwiczeniowe odnosić się będą do:

– umiejętności i wiadomości życiowych niezbędnych dla każdego,

– ważnych sytuacji społecznych z jakimi spotyka się człowiek w swoim życiu codziennym,

– rozumienia różnych stanów emocjonalnych zarówno swoich jak i innych osób,

– kształtowanie zachowań społecznych związanych z zachowaniem bezpieczeństwa, radzenia sobie w sytuacjach trudnych i nietypowych.

Oraz zajęcia indywidualne:

 USPRAWNIAJĄCE MOTORYKĘ MAŁĄ – Terapia będzie dedykowana przede wszystkim dla dzieci mających trudności z posługiwaniem się przedmiotami codziennego użytku, mających wzmożone lub obniżone napięcie kończyn górnych, słabą koordynacją ruchów palców, dłoni i przedramion, słabą koordynacją wzrokowo – ruchową dotyczącą czynności, które są wykonywane pod kontrolą wzroku (np. rysowanie, lepienie z plasteliny, pisanie)

Beneficjenci objęci terapią ukierunkowaną na usprawnianie motoryki małej będą uczestniczyli w zajęciach dotyczących:

– elementów terapii ręki, która kładzie nacisk m.in. na rozwijanie sprawności ruchowej całej kończyny górnej,

– ćwiczenia koordynacyjno-kompensacyjnych usprawniających kończyny górne,

– ćwiczeń koordynujących oko z ręką,

– ćwiczeń usprawniających kończyny górne .

KSZTAŁTUJĄCE SCHEMAT WŁASNEGO CIAŁA – Terapia dla beneficjentów będzie szczególnie ukierunkowana na usprawnianie poznania własnego ciała, różnicowanie bodźców dotykowych i wczesne poznawanie przedmiotów, rozwijanie świadomości ciała u osób z dużymi ograniczeniami w sferze intelektualnej i psychosomatycznej.

Zajęcia zostaną przeprowadzone m.in. w oparciu o:

– masaż Shantali za pomocą którego stymulowany będzie rozwój motoryczny oraz poznawczy beneficjenta,

– program aktywności Knillów – który pozytywnie wpłynie na świadomość własnego ciała, wzajemne kontakty oraz prawidłowe reakcje z drugą osobą oraz wytworzy prawidłowe reakcje na drugą osobę,

– metodę Ruchu Rozwijającego W. Sherborne – która doda beneficjentom wiele doznań fizycznych.

DOGOTERAPIA – Celem dogoterapii będzie zwiększenie samodzielności beneficjenta przez:

Rozwijanie poczucia bezpieczeństwa, nauka relaksacji,  podnoszenie wiary we własne siły, motywacja do ćwiczeń, niwelowanie leków, nauka i doskonalenie umiejętności współdziałania, doskonalenie umiejętności wyrażania własnej opinii, rozwijanie poczucia empatii, rozwijanie zachowań opiekuńczych, ćwiczenie pamięci, budowanie prawidłowej relacji z psem, budowanie poczucia własnej wartości, rozwijanie mowy, wzbogacanie zasobu słów i pojęć.

Harmonogram działań projektowych