WYJAZD DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

25.06. 2024 r. w ramach zajęć terenowych najstarsze oddziały edukacyjne wybrały się do Kopalni Soli w Bochni.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od spaceru do tężni solankowej, która znajduje się niedaleko kopalni. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad w bocheńskiej restauracji. Kolejnym punktem było zwiedzanie kopalni.

Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na niektórych dzieciach duże wrażenie ale i napędził trochę strachu. Wtedy też zaczęła się nasza przygoda pod ziemią.

Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani nasi wychowankowie. A wszystko to dzięki projekcji multimedialnej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty funkcjonowania kopalni. W pamięci zwiedzających pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni. Zwiedzanie zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, a także na zakup pamiątek.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.